Dlaczego warto wybrać trening obwodowy i jak wygląda tego typu trening ?

15.11.2017 09:57

Trening obwodowy to intensywny zestaw ćwiczeń, w którym wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęt siłowy (m.in. gryfy, kettlebells, taśmy oporowe, piłki, hantle). Głównym założeniem obwodu jest wykorzystanie wszystkich partii mięśniowych podczas jednej sesji treningowej. 

Jak dokładnie wygląda?

Uczestnicy takich zajęć wykonują kiilka ćwiczeń (jedno po drugim) w odstępstwie ok. 15 sekund. Po każdym obwodzie (6-8 ćwiczeń) następuje ok. 1 min przerwy. Po jej upływie przystępuje się do wykonania kolejnych serii, czyli następnego obwodu. Taki trening przeważnie przeplatany jest ćwiczeniami intensywnymi, szybkimi (kardio/ interwały) z tymi wolniejszymi (ćwiczenia funkcjonalne/ siłowe). Trwa przeważnie 30-40 min.

Dlaczego warto przyjść?

Podstawową zaletą jest różnorodność ćwiczeń (każdy kolejny trening różni się od poprzedniego pod względem zestawu ćwiczeń). 

Połączenie intensywności, szybkości wraz z odpowiednim obciążeniem podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń niesie ze sobą spalanie dużej ilości kalorii, jak również prowadzi do efektywnego kształtowania całej sylwetki. Co warto dodać, regularne uczestnictwo (3-4x w tygodniu) w treningu obwodowym znacznie poprawia wydolność oddechową oraz wytrzymałość mięśniową, co skutecznie wzmacnia naszą sprawność fizyczną i pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia. By zobaczyć rezultaty, powinno się wykonywać go co drugi dzień.

Polecany jest zwykle osobom, które oczekują jak najszybszych rezultatów, gdyż przy odpowiednim i zbilansowanym odżywianiu umożliwia uzyskanie wysportowanej i szczupłej sylwetki w bardzo krótkim czasie.

Osobom początkującym (chodzi głównie o te, które wcześniej nie miały styczności z aktywnością fizyczną) zaleca się stopniowe wprowadzenie do tego typu treningów – początkowo 1x w tygodniu, a z każdym kolejnym coraz częściej.

Dzięki treningowi obwodowemu wchodzenie po schodach na najwyższe piętro czy bieg za uciekającym autobusem nie wywoła w Was ani jednej kropli potu czy oznaki zmęczenia. ;)

Anna Bąbol