Jak wrócić do treningów po przerwie?

29.09.2017 20:27


Wakacje już za nami - o czym nieubłaganie przypomina nam pogoda za oknem – i wielu z nas czeka teraz nierzadko trudny powrót do treningów oraz diety. Co zrobić, żeby przejść przez ten czas w możliwie jak najszybszy sposób i uniknąć niepotrzebnych stresów oraz zniechęcenia? Oto kilka rad, które mogą Ci się przydać.

Odpowiednie nastawienie psychiczne

Nie oczekuj od swojego ciała formy sprzed wakacji, pamiętaj, że taka przerwa w ćwiczeniach powoduje spadek chociażby siły oraz kondycji. Przygotuj się na ewentualne rozczarowania, gdyż po długiej pauzie Twoje dotychczasowe maksymalne obciążenia i wyniki mogą się okazać chwilowo nieosiągalne. Nastaw się również na dawno nieodczuwalny ból mięśni po treningu czyli na tzw „zakwasy”. Ponadto warto na nowo odnaleźć w sobie motywację: stań przed lustrem, zastanów się co i dlaczego chcesz w sobie zmienić.

Plan

Kiedy już wyznaczysz sobie na nowo cel, warto jest ustalić kolejne kroki a w tym wypadku pierwsze treningi, najlepiej kierując się rozsądkiem a nie przesadną ambicją. W przypadku gdy Twoja przerwa trwała dłużej niż 2-3 tygodnie dobrym pomysłem byłby trening typu Full Body Workout, który jak sama nazwa wskazuje, obejmuje całe ciało. Jedno podstawowe ćwiczenie na każdą partię mięśniową oraz obciążenia dobrane tak, by został Ci zapas 2-3 powtórzeń, pozwolą w szybki sposób wrócić do formy. Jeśli zastanawiasz się jak często powinieneś w tym czasie odwiedzać siłownię, to wiedz, że trzy godzinne, ogólnorozwojowe jednostki treningowe w ciągu tygodnia stanowią optymalną ilość.

Stopniowa modyfikacja jadłospisu 

Jeśli przed wakacjami Twoja dieta należała do tych rygorystycznych, a w trakcie odpoczynku Twoje nawyki żywieniowe drastycznie się zmieniły, gwałtowny powrót do szarej rzeczywistości może okazać się nieco zbyt trudny. Daj sobie zatem trochę czasu, wprowadzając pojedyncze zmiany do obecnego menu. Zacznij od eliminacji słodyczy, fast foodów, alkoholu oraz słodkich napojów i pozbywaj się ich krok po kroku, jednocześnie szukając w ich miejsce zdrowszych zamienników jak np suszone owoce lub orzechy. Postaraj się także jeść w miarę regularnie aby zapobiegać ewentualnym napadom głodu, w trakcie których ciężko jest zapanować nad ilością i jakością spożywanych potraw.

Suplementacja

Twój wakacyjny tryb życia mógł przyczynić się do powstania niedoborów witamin oraz makro- i mikroelementów, które będą potrzebne organizmowi w większej ilości podczas powrotu do aktywności fizycznej. Warto zatem znaleźć odpowiedni preparat witaminowo – mineralny, który uzupełni powstałe braki. Ponadto jeśli z powodu nadmiaru zajęć i obowiązków nie masz czasu na szykowanie odpowiedniej ilości posiłków, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z odżywki białkowej w celu dostarczenia odpowiedniej ilości składników do budowy i regeneracji mięśni.
 
Korzystając z tych rad ułatwisz i w znaczny sposób przyspieszysz swój powrót do przedwakacyjnej formy, czego Ci gorąco życzę J Jeśli masz jakieś pytania, znajdziesz mnie na siłowni!
 
Katarzyna Bomba